ایران سکو

نکات مهمی که زمان خرید تجهیزات ایمنی باید رعایت کرد؟

مقدمه

محیط های صنعتی به شدت خطرناک هستند و برای فعالیت در آنجا کارگر حتما باید خود را از هر نظر مجهز کند، در صورتی که بدون تدابیر ایمنی مناسب به چنین محیط هایی برود قطعا احتمال آسیب دیدن بر اثر حوادث بسیار زیاد می باشد.

برای تهیه کردن تجهیزات ایمنی در بازار نیاز است که هر فردی که مراجعه می کند به بعضی از نکات توجه نماید تا بتواند انتخابی مناسب و متناسب با شغل خود داشته باشد، در ادامه قرار است به این موارد بپردازیم تا شما خواننده عزیز و گرامی نسبت به آنها آگاهی بیشتری پیدا کنید.

تجهیزات ایمنی

دستکش ایمنی و مزایای استفاده از آن در صنعت به صورت تخصصی در صفحه دستکش ایمنی ایران سکو

تجهیزات ایمنی چیست؟

تجهیزات ایمنی به مجموعه وسایل و دستگاه‌ هایی گفته می ‌شود که به منظور کاهش خطرات و ایجاد شرایط ایمن در محیط کار مورد استفاده کارگران قرار می‌ گیرند. این تجهیزات شامل انواع مختلفی از وسایل حفاظتی مثل لباس کار، وسایل حفاظت از سر و صورت، دستکش‌ کار، کفش ایمنی و دیگر تجهیزات است.

برای مثال، یک کارگاه صنعتی ممکن است از تجهیزاتی مانند کلاه، انواع ماسک‌ های حفاظتی، عینک، دستکش و زیرانداز بهره ببرد تا در برابر خطرات مختلف از جمله گرد و غبار، بخارات شیمیایی، حرارت و بسیاری موارد دیگر محافظت شود.

نکات مهم برای خرید تجهیزات ایمنی:

رعایت نکات مهم در زمان خرید تجهیزات ایمنی، از این نظر بسیار اهمیت دارد که کمک می کند تا ابزاری مناسب و متناسب با فعالیتی که مد نظر است تهیه شود. بعضی از نکات مهم در این زمینه عبارتند از:

1- نشان اداره استاندارد رویش باشد:

در زمان خرید تجهیزات ایمنی اطمینان حاصل کنید اقلامی که قرار است تهیه کنید دارای مارک و نشان استاندارد باشد، بودن این نماد از این نظر اهمیت دارد که نشان می دهد کالا دارای حداقل هایی است که می تواند کارگر را از خطرات حفظ کند.

به طور کلی علامت استاندارد دارای درجه بندی های متفاوتی است، که هرکدام ازین اعداد نشانگر مقاومت محصول در برابر موارد مختلفی مانند برش، حلال ها، اسیدها و… می باشد که تهیه کردن لباس ایمنی با کد استاندارد متناسب می تواند ایمنی بیشتری را برای کارگر در زمان فعالیت کردن به وجود بیاورد و او را از خطراتی که هست حفظ نماید.

2- انتخاب تجهیزات ایمنی مناسب برای محیط کار:

معمولا در بازار تجهیزات ایمنی زیادی وجود دارند که همه تحت عنوان ابزارهای ایمنی ارائه می شوند ولی خریدار باید هوشیاری داشته باشد تا نوعی را انتخاب کند که متناسب با آن حرفه ای باشد که در آن فعالیت می کند تا زمان خطر به دادش برسد.

به طور مثال دستکش های ایمنی زیادی در بازار هستند اما کارگری که در حرفه جوشکاری فعالیت دارد نمی تواند به سراغ دستکش بنایی یا دستکش نجاری یا غیره برود، این دستکش ها ایمنی ایجاد می کنند اما مناسب برای حرفه جوشکاری نیستند و نمی توانند مدت زیادی در برابر حرارت دوام بیاورند، برای همین اهمیت دارد که کارگر بتواند ابزار متناسب با حرفه خود را تهیه کند.

3- تهیه تجهیزات مرتبط با سطح خطرات موجود در محیط کار:

در بازار تجهیزات ایمنی زیادی وجود دارند که ممکن است برای جلوگیری از حرارت باشند اما باید توجه داشته باشید که هر حرفه یا شغل سطح خطر متفاوتی دارد و باید ابزاری متناسب با آن را برای استفاده تهیه نمود.

به طور مثال نمی توان دستکش ضد حرارت آشپزخانه را خرید و برای استفاده در حرفه آتش نشانی به کار برد زیرا توانایی و دوام کافی را ندارد تا در محیط هایی که آتش با حرارت بالاتر است از دست آتش نشانان محافظت کند، در صورت استفاده قطعا آتش نشان دچار آسیب شدیدی خواهد شد.

4- بررسی کیفیت تجهیزات:

باید توجه داشته باشید که هر تجهیزاتی را که خریداری می نمایید به صورت کاملا مناسب از هر زاویه بررسی نمایید، زیرا اگر تجهیزاتی که میخرید کیفیت لازم را نداشته باشند به طور قطع زمان کار نمی تواند شما را ایمن نگه دارد.

از آنجایی که تجهیزات ایمنی مجموعه ای از کلاه، دستکش، کفش، عینک و غیره را شامل می شوند، هر کدام از آنها را با توجه به ویژگی های مناسبی که باید داشته باشند مورد جستجو و بررسی قرار دهید تا نسبت به سلامت اولیه شان اطمینان حاصل کنید.

5- دقت کنید دستورالعمل نگهداری همراه کالا باشد:

معمولا تولید کنندگان معتبر تجهیزات ایمنی برای این که به مشتریان کمک کنند تا از ظرفیت ابزار ایمنی ای که به فروش می رسانند بهتر استفاده نمایند به دنبالش یک کاتالوگ راهنمایی نیز قرار می دهند تا خریداران آن را مطالعه نمایند.

این کاتالوگ ها معمولا به نحوه استفاده مناسب و نگهداری کردن ابزار ایمنی اشاره می نماید، به صورت کاملا دقیق در آن توضیح می دهد که با این تجهیزات ایمنی به چه صورت رفتار شود تا طول عمر بلندتری داشته باشد، همین امر موجب می شود تا مصرف کننده بداند که چه باید کرد و چه نباید کرد.

6- به قیمت توجه داشته باشید:

در بازار معمولا تجهیزات ایمنی مختلفی با قیمت های بالا و پایین موجود هستند که هر کس بنا بر نوع استفاده ای که دارد باید دست به انتخابی بزند که متناسب با کارش باشد و او را از خطرات محیط های کاری ایمن نگه دارد.

توجه به قیمت از این نظر اهمیت دارد که گاهی یک جنس با قیمت متوسط کار را راه می اندازد و ضرورتی ندارد تا کارگر دست به خرید تجهیزات ایمنی گران تر بزند، در حقیقت کارگر باید بداند که چه محدوده قیمتی می تواند ایمنی او را در برابر خطرات فراهم بیاورد.

7- به نام برند تا اندازه ای توجه شود:

در بازار تجهیزات ایمنی برندهای زیادی اجناس خود را عرضه می دارند که بعضی بسیار معروف هستند و بعضی دیگر برای اهالی بازار کاملا گمنام و ناشناخته هستند. تجربه ثابت کرده است که اسامی معروف تر تا حدود زیادی برای خرید قابل اطمینان تر هستند.

اما به این نکته باید توجه داشته باشید که گمنام بودن نام برند دلیلی بر بی کیفیت بودن آن نیست، فقط چون هنوز امتحان خود را به اهالی بازار پس نداده است بهتر است نسبت به خریداری کردن آن با احتیاط بیشتری عمل کرد، چون ممکن است که کیفیتش مناسب با فعالیت شما نباشد.

8- تهیه تجهیزاتی که دوام بالاتری داشته باشند:

در بازار، تجهیزات ایمنی با مقاومت و دوام های مختلفی قابل تهیه هستند، به طور کل بهتر است همیشه تجهیزاتی تهیه شود که از نظر دوام زبان­زد هستند تا شما را از خطراتی که در محیط کار وجود دارد به خوبی ایمن سازد.

برای این که بتوانید به دوام تجهیزات پی ببرید بهتر است یک نمونه از آن را ابتدا تهیه کرده و تست کنید، این شیوه معمولا برای کسانی مناسب است که به دنبال خرید تجهیزات مقاوم به صورت عمده هستند تا در خطوط تولید از آن بهره مند شوند.

9- توجه به گارانتی تجهیزات:

یکی از مواردی که در زمان تهیه تجهیزات ایمنی بسیار اهمیت دارد گارانتی آنها است، به طور کل هر وسیله ای که مدت گارانتی بیشتری داشته باشد برای خرید به آن می توان بیشتر اطمینان کرد، در حقیقت مدت طولانی گارانتی دلیلی بر اطمینان شرکت به محصولات خود است که آن را به این طریق دارد به مشتریان خود اعلام می دارد.

حتما به مقاله ی کار با ابزارآلات سر بزنید.

تجهیزات ایمنی

در انتها

همان طور که در مقاله بالا خواندید تهیه و خرید تجهیزات ایمنی نکات مربوط به خود را دارد که اگر کارگر به آنها در زمان خرید توجه نماید به طور قطع خواهد توانست انتخاب بهتر و مناسب تری داشته باشد تا ایمن شدنش از خطرات به وسیله این تجهیزات بهتر صورت بپذیرد.

در آخر لازم به ذکر است که شرکت ایران سکو با سال ها تجربه در زمینه تولید انواع و اقسام لوازم ایمنی این آمادگی را دارد که آنها را به شما مشتریان در سراسر کشور عرضه نماید. برای آشنایی با محصولاتمان به سایت ایرن سکو مراجعه کنید و برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر با کارشناسان فروش ما تماس حاصل بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *