ایران سکو

چرا استفاده از کلاه ایمنی صنعتی زمان فعالیت اهمیت دارد؟

مقدمه

سر انسان مهم ترین قسمت بدنش می باشد که اگر مورد محافظت قرار نگیرد بر اثر یک ضربه ممکن است دچار مشکلاتی مثل شکستگی و آسیب دیدگی جمجمه شود، در موارد شدیدتر امکان دارد حتی منجر به فلج شدن یا مرگش شود.

محیط های صنعتی به طور کل خطرناک هستند و به همین دلیل حتما کارگران باید مورد محافظت جدی قرار بگیرند، یکی از ابزارهایی که این محافظت را به طور مناسب می تواند به وجود بیاورد کلاه ایمنی صنعتی است.

طبق یک تحقیق و نظرسنجی که در مورد کارایی کلاه صنعتی صورت گرفت مشخص شد اکثر کارگرانی که دچار مصدومیت های شدید منجر به نقص جمجمه می شوند، در زمان حادثه کلاه به سر نداشتند.

همین توانایی مقابله این ابزار را در مقابل حوادث تا حدود زیادی اثبات می کند و نشان می دهد این ابزار می توانند جان کارگر را از مصدومیت های کشنده حفظ کنند، برای همین کارفرمایان نباید برای در اختیار گذاشتن این ابزار دچار تردیدی باشند.

کلاه ایمنی

دستکش ایمنی و مزایای استفاده از آن در صنعت به صورت تخصصی در صفحه دستکش ایمنی ایران سکو

کلاه ایمنی صنعتی چیست؟

کلاه صنعتی یک نوع پوشش ایمنی می باشد که به صورت مخصوص برای محافظت از سر کارگران در صنایع سنگین عمرانی، نظامی، پزشکی، الکترونیک، صنایع شیمیایی، غذایی و غیره تولید می‌ شود. این کلاه ها با توجه به نوع شغل از موادی مثل فلز، پلاستیک فشرده، پلی استایرن و غیره تولید میگردد تا سر کارگران را مورد محافظت قرار دهد.

به طور کل کلاه صنعتی شامل دو قسمت می باشد: یکی از قسمت‌ ها بدنه کلاه اصلی است که به سر کاربر قرار دارد و سوراخ‌ هایی برای تهویه بر روی آن تعبیه شده است. بخش دیگر بند کلاه می باشد که با چسبندگی مطلوب به کلاه اصلی متصل می ‌شود و توسط یک صفحه نگهدارنده قابل تنظیم است.

تاکید می‌ شود که قبل از استفاده از کلاه ایمنی صنعتی، حتما باید مطمئن شوید که کلاه کیفیت لازم را برای فعالیت های مربوط به حرفه شما دارد، برای همین حتما از همکاران یا کسانی که در این زمینه اطلاعات کافی دارند بپرسید تا انتقال اطلاعات به شما صورت بگیرد و نوع مناسبش را تهیه کنید.

کلاه ایمنی صنعتی شامل چه بخش هایی است؟

کلاه صنعتی به طور کلی شامل سه بخش اصلی می باشد، لازم به ذکر است که انواع مختلف کلاه ایمنی صنعتی بسته به نیاز و کاربردهایشان ممکن است قطعات و قسمت‌ های دیگری مانند پوشش داخلی بهتر یا ابزاری برای حفاظت از چشم و صورت بر روی خود داشته باشند.

قسمت بالایی: به صورت کلاهکی شکل است و برای محافظت از قسمت سر مورد استفاده قرار می گیرد که توانایی بالایی برای مقاومت در برابر ضربه ها و خطرات مختلف را دارد.

قسمت وسطی یا بندی: برای تنظیم اندازه کلاه صنعتی بر روی سر کاربر و جلوگیری از جابجایی کلاه بر سر مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

قسمت پایینی: برای محافظت از گردن و ناحیه پشتی سر مورد استفاده قرار می‌ گیرد تا در زمان کار آسیبی به آنها نرسد.

 

چرا استفاده از کلاه ایمنی صنعتی زمان فعالیت اهمیت دارد؟

استفاده از کلاه صنعتی در هنگام فعالیت‌های صنعتی، ساختمانی و حتی در برخی ورزش‌ ها، به علت ایمنی ای که ایجاد می کند بسیار حائز اهمیت است. در ادامه به مهمترین دلایل استفاده از کلاه ایمنی صنعتی اشاره می‌ کنیم:

ایجاد ایمنی مناسب: کلاه صنعتی یک ابزار ایمنی محسوب می‌ شود که می‌ تواند از سر و صورت افراد در برابر ضربات سنگین، ضربه‌های شدید، حرارت و ذرات فلزی تیز و اجسام سخت به هنگام فعالیت کارگر محافظت کند.

سرعت انجام کارها بهبود می یابد: کلاه صنعتی از موادی مثل پلاستیک، فایبرگلاس، پلی کربنات و فلز و غیره درست می شود و احساس ایمنی و امنیت را به کارگر در زمان فعالیت های پرخطر القا می نماید که همین موجب می شود تا کارگر با سرعت بیشتری بتواند کارها را پیش ببرد.

شناسایی آسان کارگران: به طور کل رنگ کلاه صنعتی زرد یا قرمز یا نارنجی است که همین موجب می شود تا در زمان فعالیت به آسانی توسط دیگر افراد حاضر شناسایی شود و در زمان فعالیت مراقبت کنند تا خطری برایش به وجود نیاید.

چه مشاغلی از کلاه ایمنی صنعتی استفاده می کنند؟

به طور کل از مشاغل زیادی می توان نام برد که از کلاه صنعتی جهت ایمنی کارگران خود استفاده می کنند. در ادامه به بعضی از این مشاغل به صورت گذرا اشاره می کنیم تا فقط با آنها آشنایی پیدا کنید.

کارگران معدن، کارگران ساختمانی، کارگران تاسیساتی، افراد شاغل در هوا و فضا، موتورسواران، جوشکاران، مهندسان برق صنعتی، آزمایشگاه های شیمی، نیروگاه های اتمی و غیره.

کلاه ایمنی

حتما به مقاله ی تجهیزات ایمنی سر بزنید.

کلاه صنعتی چه وظیفه ای بر عهده دارد؟

این وسیله به دلیل داشتن ساختار قوی ای که دارد، پوشش ایمن و مقاوم در برابر ضربات و صدمات غیر مستقیم یا مستقیم ایجاد می کند. این ابزار وظیفه دارد تا محافظتی برای سر و صورت کارگران فراهم آورد تا در صورت بروز اتفاقاتی مثل سقوط اجسام بر سرشان دچار مصدومیت های شدید نشوند. همچنین این وسیله در برخی صنایع به عنوان وسیله ایمنی برای جلوگیری از پخش شدن ذرات و اشیاء بیگانه در هوا نیز به کار گرفته می شود تا کارگر بتواند به فعالیتش ادامه دهد.

مزیت های استفاده از کلاه ایمنی صنعتی:

به طور کلی استفاده کردن از کلاه صنعتی در محیط های صنعتی، ساختمانی و حمل و نقل به دلیل بسیاری از مزایا که دارد شدیدا پیشنهاد می شود. چند مورد از این مزایای مهم را در ادامه برای آشنایی بهتر شما نام می بریم که عبارتند از:

حفاظت از سر در برابر ضربه‌ های سنگین: استفاده از یک کلاه ایمنی صنعتی با مقاومت بالا می‌ تواند جمجمه و سر کارگر را در برابر ضربات سنگین و فشارهاي ناشي از سقوط اجسام در محیط های مربوطه حفظ نماید و موجب تمرکز بیشتر او در حین کار شود.

نشان دادن هویت شخصی: در بسیاری از صنایع، کارکنان با استفاده از کلاه صنعتی به علت رنگ خاصی که دارد به راحتی تشخیص داده می شوند، در جاهایی مانند سایت ساختمانی یا فضای باز این مورد بسیار اهمیت دارد و می تواند موجب حفظ جانشان شود.

سهولت حمل و نقل: همچنین کلاه صنعتی معمولا بسیار سبک و مقاوم است و کارکنان می توانند آن را به راحتی با خود بدون این که مزاحمتی ایجاد نماید حمل کنند تا در صورت نیاز آن را مورد استفاده قرار دهند.

بهبود انگیزه و رضایت شغلی: حفظ سلامت تن کارکنان معمولا با مقررات ایمنی که وضع می شود ممکن است. معمولا استفاده از یک کلاه صنعتی به عنوان یکی از نمادهای ارزشمند ایمنی می تواند بر روی انگیزه آنها نیز اثر بگذارد تا با رضایت کامل به انجام فعالیت های خود بپردازند.

در انتها

همان طور که در مقاله بالا دیدید و دانستید کلاه صنعتی نوعی ابزار ایمنی برای محافظت از سر کارگرانی است که در محیط های پرخطر صنعتی و ساختمانی و غیره مشغول به فعالیت هستند. این ابزار کمک می کند تا در صورت سقوط اجسام دچار مشکلاتی از نظر سلامتی نشوند.

در آخر لازم به ذکر است که شرکت ایران سکو با سال ها تجربه در زمینه تولید انواع و اقسام کلاه ایمنی صنعتی این آمادگی را دارد تا محصولاتش را به شما مشتریان عزیز به صورت عمده و خرده عرضه نماید. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان فروش ما تماس حاصل فرمایید تا همکارانمان راهنمایی تان نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *