ایران سکو

نحوه صحیح رعایت اصول ایمنی در محیط کار

در دهه‌های اخیر، با پیشرفت فناوری و گسترش صنعت‌ها، توجه به اصول ایمنی در محیط کار به عنوان یک اولویت اساسی و مهم در بسیاری از کشورها نهادینه شده است. محیط کارهای صنعتی، به دلیل وجود خطرات خاص، نیازمند استانداردها و اصول خاصی برای ایمنی کارگران می‌باشد. در این سیاق، رعایت اصول ایمنی به عنوان یک چالش مستمر و اجتناب‌ناپذیر در راستای حفظ سلامت و سلامت روانی کارکنان و همچنین بهبود کارایی و بهره‌وری در محیط کار، بیش از پیش حائز اهمیت شده است.

این مقاله به بررسی نحوه صحیح رعایت اصول ایمنی در محیط کارهای صنعتی می‌پردازد تا کارفرمایان و کارگران، با افزایش آگاهی در این زمینه، بتوانند محیطی ایمن و بهینه را فراهم آورند. کار در محیط های صنعتی خطرات مخصوص به خود را دارد و اگر کارگران بخواهند که در این محیط ها دوام بیاورند و در حین کار آسیبی نبینند بهتر است اصولی را که سازمان هایی مثل سازمان بهداشت و اداره کار تعیین کرده اند رعایت نمایند.

معمولا تصمیماتی را که این سازمان ها می گیرند برای کاهش دادن خطراتی است که در کارگاه های صنعتی وجود دارد. در تدوین این اصول ایمنی معمولا آینده نگری شده است و قطعا از اتفاقات ناگوار برای کارگر در زمان کار جلوگیری به عمل می آورد. برای رعایت اصول ایمنی تمامی سازمان های مربوط به اولین نکته ای که تاکید می نمایند استفاده از لوازم ایمنی مناسب در زمان کار است، این ابزارها در حقیقت قبلا امتحان خود را پس داده اند و به میزان زیادی خطرات را دفع و رفع می نمایند.

اگر کارگری نسبت به اصول ایمنی ای که تعیین می شود بی توجهی کند در حقیقت متضرر اصلی خود اوست. کم نبوده تعداد کارگرانی که به علت رعایت نکردن این اصول دچار صدمات جبران ناپذیر شدند و تمامی عمر خانه نشین هستند. طبق تجربه هایی که وجود دارد معمولا کارگران در زمان کار بسیار پیش می آید که نسبت به اصول ایمنی بی توجه باشند، برای همین بهتر است که کارفرمایان و سرکارگران حواسشان به این موارد باشد تا در آینده مشکلی دامن آنها و کارگران را نگیرد.

امروزه برخلاف گذشته سازمان هایی مثل بیمه بر روی رعایت اصول ایمنی در حین کار تاکید دارند و اگر چنین نباشد و اتفاقی رخ بدهد به هیچ عنوان زیر بار خسارت نمی روند و کارفرمایان مجبور می شوند از جیب خود به کارگر آسیب دیده خسارت بدهند.

نحوه صحیح رعایت اصول ایمنی در محیط کار

برای خرید و دیدن انواع دستکش ایمنی حتما روی لینک بزنید.

اصول ایمنی چیست؟

مجموعه قواعد و قوانینی است که معمولا سازمان هایی مثل اداره کار و سازمان بهداشت بر روی آنها تاکید دارند تا میزان خسارات جسمی و جانی در کارگاه های صنعتی را کاهش دهند. اداراتی مثل بیمه هم از این قواعد و قوانین حمایت می کنند و در صورت رخ دادن حوادث ابتدا رعایت اصول ایمنی توسط کارگر را چک می کنند و اگر قصوری در آن صورت گرفته باشد به هیچ وجه خسارتی را در این مورد پرداخت نمی کند.

در حقیقت اصول ایمنی در محیط های کاری تدوین نشده اند تا دست و پا گیر باشند بلکه برای سلامت و ایمنی خود کارگر به وجود آمده اند و سعی دارند تا مشکلی برای آنها پیش نیاید و کارها به نحو بسیار بهتری به جلو پیش برود.

 

نحوه صحیح رعایت اصول ایمنی در محیط کار

بعضی از اصول هستند که اگر در محیط های کاری صنعتی مورد توجه قرار بگیرند به طور قطع کارها بسیار بهتر به جلو پیش می رود، از طرفی سلامت افرادی که در آنجا مشغول به فعالیت هستند نیز حفظ می شود تا از مخاطرات شغلی مصون باشند.

 

ابزار ایمنی باید مناسب باشد

هر شغل صنعتی خطرات مخصوص به خود را دارد و نیاز است تا کارگران اصول ایمنی را متناسب با آن شغل رعایت کنند تا هیچ گونه مشکلی برای آنها در حین انجام وظایف محوله رخ ندهد تا صحیح و سالم به خانه برگردند.

ممکن است در یک شغل نیاز به دستکش باشد و در شغل دیگر نیاز به کلاه باشد، تمامی مشاغل از نظر خطرات با هم یکسان نیستند بلکه هر کدام از آنها با توجه به موقعیت و نحوه انجام کار با هم تفاوت دارند و ابزار و تجهیزات ایمنی متفاوتی را می طلبند.

معمولا در بازار ابزارهای ایمنی با درجه بندی و کیفیت مناسب قابل تهیه هستند و برای این که اصول ایمنی به نحو بسیار بهتری رعایت شود بهتر است که کارگران از ابزارهایی استفاده کنند که از نظر کیفیت دچار ضعف نباشند.

بسیاری از حوادث که در محیط صنعتی رخ می دهد به خاطر استفاده نکردن از ابزار ایمنی نامناسب است، زمانی که کارگر از ابزار ایمنی نامناسب استفاده می نماید در حقیقت با اعتماد به نفس کاذب به سراغ خطراتی می رود که به وسیله آن ابزار قابل دفع نیستند.

تجربه ثابت کرده است که ابزار و تجهیزات بی کیفیت هیچ گاه متضمن سلامت و ایمنی افراد نیست. در واقع اگر کارگر هیچ ابزار ایمنی در اختیار نداشته باشد قطعا بسیار بهتر از خود محافظت می کند تا این که یک ابزار بی کیفیت در اختیارش باشد و فکر کند که ایمنی کافی در برابر خطرات را دارد.

توصیه می کنم به مقاله ی کار با ابزارآلات سر بزنید.

نحوه صحیح رعایت اصول ایمنی در محیط کار

بهداشت در محیط کار اهمیت بالایی دارد

از دیگر مسائل مهم در رعایت اصول ایمنی در محیط کار صنعتی نحوه بهداشت کارگران در محیط کار میباشد. بسیاری از حوادث هستند که به علت رعایت نکردن همین اصول ایمنی رخ می دهد، به طور مثال روی زمین روغن می ریزد و زمین به شدت لیز می شود و نسبت به تمیز کردنش اقدامی صورت نمی گیرد.

کارگر دیگری که از شرایط خبر ندارد از آنجا عبور می کند که ناگهان حادثه ای دامن او را می گیرد، رعایت این اصول ایمنی هر چند در نگاه اول بی اهمیت جلوه می کند ولی رعایت نکردنشان با جان و سلامت افراد در محیط های کاری ارتباط دارد.

هر چه بهداشت در محیط های شغلی و صنعتی بیشتر باشد به طور قطع احتمال به وجود آمدن بعضی از خطرات برای پرسنلی که آنجا مشغول به فعالیت هستند کم می شود و این احتمال بالا می رود که صحیح و سالم روز کاری خود را به پایان برسانند.

نحوه صحیح رعایت اصول ایمنی در محیط کار

نکات مهم به کارگران یادآوری شود

یکی از مسائلی که می تواند بسیار به رعایت اصول ایمنی در محیط های صنعتی کمک نماید بحث آموزش و یادآوری به پرسنل زیر دست می باشد. این آموزش ها چه بسا موجب شود تا جان کارگری در زمان به وجود آمدن حادثه با رعایت مسائلی حفظ شود.

زمانی که کارگران مشغول به انجام فعالیت های مربوط به کار خود می شوند به حدی سرشان شلوغ می شود که معمولا در دراز مدت بسیاری از اصول اولیه ایمنی که باید رعایت کنند از خاطرشان می رود و ممکن است در مواقع ضروری فراموش کنند تا آن اصول را رعایت نمایند.

برای این که کارگران این اصول را فراموش نکنند بهتر است که کارفرمایان و مدیران به صورت هفتگی معمولا ساعتی را به آموزش اختصاص بدهند تا کارگران نسبت به رعایت اصول ایمنی میزان هوشیاری بیشتری پیدا کنند.

مثلا یادآوری اتفاقاتی که در گذشته در همین واحد صنعتی رخ داد در بسیاری از موارد می تواند تلنگری باشد برای کارگران فعلی که رعایت نکردن اصول ایمنی ممکن است چنین اتفاقات فاجعه باری را برای آنها نیز به بار آورد.

همچنین جلسات هفتگی جدای از آموزش های کلی کمک می کند تا بعضی مسائل یادآوری شود و کارگران در زمانی که ضرورت پیدا کرد بدانند که باید به چه صورت از اصول ایمنی استفاده کنند تا مشکلی برای خودشان و دستگاه هایی که در اختیارشان هست پیش نیاید و خسارتی به بار نیاورد.

 

در انتها

همان طور که در مقاله بالا خواندید رعایت اصول ایمنی در محیط های کاری صنعتی در حقیقت به نفع خود کارگران است و نباید از آنها تخطی کرد و غافل ماند زیرا سلامت آنها در گرو رعایت همین اصول ایمنی می باشد و همچنین کارها به نحو بسیار بهتر و مرتب تری به جلو پیش می رود.

در آخر لازم به ذکر است که شرکت ایران سکو با سال ها تجربه در زمینه تولید انواع و اقسام ابزارهای ایمنی این آمادگی را دارد تا محصولاتش را برای شما ارائه نماید. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر با شماره های واحد روابط عمومی ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *