ایران سکو

بررسی تاثیر استفاده از دستکش کار در حفظ بهداشت کاری

مقدمه

یکی از تاثیرات بزرگ و عمیقی که دستکش ها به دنبال خود دارند حفظ بهداشت در محیط های کاری می باشد که موجب می شود تا جلوی بسیاری از اتفاقات بد گرفته شود. تاثیر این لوازم تا حدی است که اگر مورد توجه قرار گرفته و به صورت درست استفاده شوند سلامت کارگر تضمین می شود.

سالم ماندن کارگر در محیط های کاری تا حد زیادی مرهون لوازم و ابزاری است که مورد استفاده قرار می دهد. این ابزار اگر با کیفیت مطلوب توسط کارفرما تهیه گردد به مرور زمان حفظ بهداشت او را رقم می زند و موجب آسایش خاطرش می شود.

ابزارهایی مثل دستکش به غیر از حفظ بهداشت بر روی سرعت کار پرسنل کارخانه ها نیز تاثیر مثبت دارد. زمانی که خیال کارگر از ایمنی خود راحت شود کارها را با سرعت بیشتر انجام می دهد زیرا می داند خطرات به واسطه دستکش از او دور می شوند.

دستکش نیتریل

همچنین حفظ بهداشت که کارگر آن را مدیون ابزار ایمنی است موجب می گردد تا دقت کارهایش افزایش یابد و محصولاتی که تولید می کند بسیار مطلوب تر باشد که همین باعث می شود بر میزان سود مکان ها و محیط های صنعتی افزوده گردد.

اگر کارفرمایان بدانند که حفظ بهداشت توسط دستکش ها چه تاثیر عمیقی بر روی میزان سودآوری آنها دارد، محال است که چشم های خود را بر روی تهیه ابزار مناسب ببندند. این ابزار کمک می کنند تا کارگر بهتر بتواند از ظرفیت و توانمندی خود بهره ببرد.

استفاده از ظرفیت های یک کارگر در محیط ها و مکان های کاری تا حد بسیار زیادی ربط به بهداشت کاری دارد، که به وسیله دستکش ها تامین می شود. این نکته تا جایی اهمیت دارد که سندیکای کارگری نیز کارفرمایان را مجاب می نماید ابزار مناسب را در اختیار کارگرانشان قرار دهند.

قوانینی که در این حوزه وجود دارد به صراحت اعلام می نماید که اگر ابزاری مثل دستکش که در حفظ بهداشت جسمی و حتی روانی کارگر مفید هستند در اختیارشان قرار داده نشود و موجب اتفاق ناگوار شود، کارفرما مسئول بوده و باید پاسخگو باشد.

این قوانین پا را حتی فراتر نهاده و می گوید که اگر کارفرما در محیط کار سخت گیری نکند و کارگر بی توجهی نماید و حادثه رقم بخورد باز او محکوم است و در صورت پیش آمدن حادثه باید خسارت احتمالی او را بپردازد.

در هر صورت اگر که حفظ بهداشت کارگر توسط ابزارهایی مثل دستکش تامین نگردد کارفرما در محضر قانون محکوم است. برای همین بهتر است کارفرما به این نکته توجه نماید تا موجب بروز خسارت های هنگفت برای خودش نشود.

تاثیر استفاده از دستکش کار در حفظ بهداشت:

ابزار و لوازم ایمنی با کیفیت، تاثیر عمیق و محسوسی بر کارگر و نحوه رفتارش در محیط های کاری دارند. در واقع هر چه این لوازم بهتر باشند کیفیت تولیدات یا کارهایی که انجام می شوند افزایش پیدا می کند و به سود کارفرما منتهی می شود.

ابزار تیز پوست دست را دچار خراشیدگی نمی کنند:

در بعضی از محیط های کاری، کارگر با ابزار و وسایلی سروکار دارد که ممکن است دستانش را دچار خراش هایی کند که موجب کند شدن کارش گردد. تجربه نشان داده که یک دستکش مناسب بهداشت دستانش را تامین نموده و موجب می شود تا بدون نگرانی بتواند با نهایت دقت کارهای خود را انجام دهد که در نهایت به نفع کارخانه تمام خواهد شد.

ابزارهای داغ به دست صدمه نمی زنند:

در بعضی از مشاغل ابزارهای داغی وجود دارند که اگر کارگر از دستکش مناسب در زمان فعالیت استفاده ننماید محال است حفظ بهداشت جسمی و روحی او در محیط کار میسر گردد. خرید یک دستکش مناسب قطعا هزینه کمتری نسبت به هزینه های درمانی خواهد داشت که صاحب کار در صورت اتقاق ناگوار مجبور می شود تقبل نماید.

دستکش صنعتی

عوامل بیماری زا مثل باکتری ها راه خود را به بدن باز نمی کنند:

محیط ها و مکان های کاری به شدت آلوده هستند و اگر کارگر برای حفظ بهداشت خود دستکش استفاده ننماید عوامل بیماری زا راه خود را به بدن باز خواهند نمود. زمانی که به بدن راه پیدا کنند ممکن است کارگر را دچار بیماری هایی نمایند که تا پایان عمر مجبور باشد با آنها دست و پنجه نرم نماید. برای همین بهتر است که کارگر نسبت به استفاده از دستکش وسواس ویژه داشته باشد و از بهترین نوع این محصول را استفاده کند.

دست در مجاورت ابزار خطرناک قرار نمی گیرد:

محیط های کاری همواره پر از ابزار و وسایلی هستند که می توانند خطرات زیادی را برای دست های کارگر که بزرگ ترین سرمایه اش می باشند به وجود آورد. معمولا کارگران برای حفظ بهداشت کاری دستکش در دست می کنند تا خطر دور شود.

کارگران به مرور زمان درک کرده اند که اگر از این ابزار به خوبی بهره نبرند ممکن است دچار آسیب هایی شوند که برای درمان کردنشان مدت زمان طولانی بیکار شوند. بیکاری برای کارگری که به نان شب خود محتاج است و اجاره خانه دارد بدترین اتفاق ممکن است.

دستگاه های برش به دست ها آسیب نمی رسانند:

در محیط های صنعتی که با برش فلزات و چوب و غیره سر و کار دارند برای این که دست کارگر دچار مشکل نشود از دستکش استفاده می کنند. دستکش خطر بریدگی را دفع کرده و حفظ بهداشت کاری کارگر را میسر می نماید.

دستگاه های برش تا اندازه ای خطرناک هستند که اگر با دست برخورد کنند ممکن است باعث قطع عضو کارگر شوند. قطعی عضوی مثل دست برای کارگر از مرگ هم بدتر است چراکه دیگر قادر به انجام هیچ فعالیتی نیست و از کار می افتد.

استفاده از مواد اولیه ی با کیفیت در ساخت وسایل ایمنی بسیار مهم است که در این لینک به این موضوع پرداختیم

مته ها باعث سوراخ شدن دست کارگر نمی گردند:

در بسیاری از کارگاه های فلزی و چوبی از مته های کوچک و بزرگ استفاده می شود که به شدت خطرناکند و اگر با دست برخورد کنند، حفظ بهداشت آن را غیر ممکن ساخته و موجب صدمات شدیدی می شوند که دودش تنها به چشم کارگری می رود که به ایمنی خود توجه لازم را نداشته است.

جلوی ارتعاش شدید را گرفته و صدمات را کاهش می دهد:

در بعضی از مشاغل مثل کنده کاری آسفالت یا تخریب منازل از مته هایی استفاده می شود که موقع کار ضربات شدیدی را به دست و اعضای کارگر وارد می نمایند. اگر از دستکش مناسب استفاده نشود حفظ سلامت جسمی کارگر غیر ممکن است.

کمک می کند تا مواد اسیدی و شیمیایی به پوست آسیب جدی نرسانند:

در بعضی از مشاغل کارگر با موادی سروکار دارد که از نظر خطرناک بودن نظیر ندارند. تنها لازم است این مواد بر روی دست یا دیگر اعضایش بریزد تا دیگر توانایی کار کردن را برای مدت طولانی از دست بدهد و خانه نشین شود.

در انتها

دانستیم که حفظ بهداشت کارگر در محیط های کاری وابسته به ابزار و لوازمی مثل دستکش های کار است و هر چه کیفیت این ابزار بالاتر باشد تاثیر عمیق تری بر روی سلامت آنها خواهد داشت.

در آخر شایان ذکر است که شرکت ایران سکو با سال ها تجربه در زمینه تولید لوازم ایمنی و دستکش ایمنی کار این آمادگی را دارد تا آنها را به هر نقطه ای که اراده نمایید ارسال نماید. برای اطلاعات بیشتر با شماره های واحد فروش ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *